Lina wspinaczkowa dawniej a dziś

uprzaz-wspinaczkowaLina wspinaczkowa jest przez wielu nazywaną linią życia wspinacza, gdyż już niejednej osobie je uratowała. Obecnie liny wspinaczkowe dzieli się przede wszystkim ze względu na ich przeznaczenie. Innej bowiem liny będzie potrzebować początkujący, a innej profesjonalny wspinacz.

Którą line wspinaczkową wybrać?
Na początku podczas wspinaczek stosowano liny z włókien naturalnych, które niestety były słabe i często butwiały od środka, a ponadto nasiąkały wodą i zamarzały przy ujemnych temperaturach. Następnie pojawiły się liny nylonowe i perlonowe, który wytrzymywały większe obciążenia. Hitem okazały się liny rdzeniowe i liny dynamiczne. Po wprowadzeniu do sprzedaży liny połówkowej, stała się ona z czasem standardem w górach. Dzięki zmniejszeniu średnicy i wagi lin oraz poprawienie ich jakości (dzięki zastosowaniu impregnacji) liny wspinaczkowe stały się znacznie bezpieczniejsze w użyciu, a ich żywotność uległa wydłużeniu.

Pojedyncze linie wspinaczkowe, czyli dynamiczne są używane głównie do prowadzenia w skałach i mają grubość od 8 do 10,5 mm. Te o najmniejszych średnicach są dedykowane profesjonalistom. Liny połówkowe, czyli podwójne są używane do wspinania na drogach wielowyciągowych w górach oraz na drogach o skomplikowanym przebiegu. Ich średnica wynosi zwykle 7,8-9 mm. Liny bliźniacze charakteryzują się lekkością i przykładowo są używane do wspinania się w lodzie. Ten rodzaj lin stosowany jest w parach, co polega na wpinaniu obu żył w jeden karabinek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *